Życie włosa

Istnieją trzy fazy życia włosa. Pierwsza faza, zwana anagenową, to faza aktywnego wzrostu włosa, która u kobiet trwa przeciętnie do siedmiu lat, u mężczyzn przebiega nieco krócej, około pięciu lat. Z początku nowy włos określany jest mianem mieszka, dopiero po okresie kilku miesięcy wyrastający włos staje się grubszy o określonym kolorze. Przyjęte jest, że w tej fazie znajduję się około dziewięćdziesięciu procent włosów. Druga faza dotyczy okresu przejściowego i jest ona określana jako faza katagenowa.

Czas jej trwania nie przekracza jednego miesiąca. W tej fazie włosy nie wydłużają się, mieszka włosowe kurczą i dochodzi do całkowitego obumarcia włosa. Końcowym etapem życia włosa jest ostatnia faza telogenowa, czyli tak zwanego uśpienia, podczas którego nowy zalążek włosa wypycha stary włos. Czas jej trwania to około pół roku. Pod wpływem przebytego stresu włosy mogą samoistnie i przedwcześnie przejść do tej fazy. Jest to jednak proces odwracalny. Sama struktura włosów jest uwarunkowana genetycznie. To właśnie od tego głównego czynnika zależy, czy włos jest gruby, cienki, szorstki, czy miękki. Mamy do czynienie z czterema strukturami włosa. Włosy charakteryzujące się najmniejszym obwodem są delikatne, miękkie, połyskliwe i jedwabiste w dotyku. To właśnie taki rodzaj włosa najlepiej odbija światło. Fakt, iż najczęściej nie posiadają one rdzenia i maja cieńszą warstwę korową, powoduje, że są bardziej narażone na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne.

Najczęściej występują włosy o średniej grubości, które cechują duża objętość, i elastyczność, dzięki czemu najłatwiej poddają się zabiegom fryzjerskim. Włosy tego typu posiadają wszystkie warstwy: korową, rdzeniową i warstwę zewnętrzną. Kolejna struktura to włosy grube, które cechuje największy obwód. W dotyku są twarde, maja dużą objętość i są ciężkie. Ostatnim rodzajem włosa są włosy szorstkie. Mogą one występować zarówno pośród włosów delikatnych, średnich o grubych. Profil naszych włosów określa nie tylko struktura, ale ich gęstość. Najmniejsza gęstość posiadają włosy cienkie, największa włosy grube. Określając specyfikę włosa możemy je podzielić również ze względu na jego rodzaj. Istnieją włosy proste, które maja okrągły kształt, oraz włosy kręcone, które kształtem zbliżone, są do owalnego. Spotykamy włosy suche lub skłonne do przetłuszczania się. Na ich kondycje w dużej mierze wpływają zabiegi kosmetyczne i czynniki zewnętrzne.

Krąży wiele mitów na temat włosów. Nieprawdą jest fakt, że obcinanie włosów powoduje, iż stają się grubsze i szybciej rosną. Ich obcięcie nie wpłynie na poprawę i struktury i zwiększenie tempa wzrostu, ponieważ te cechy zależą głównie od uwarunkowań biologicznych. Włosy, które są z natury cienkie i delikatne nigdy nie będą grubsze z powodu ich […]

Niektóre osoby mają nadmiar włosów na głowie i mogą poszczycić się zdrowymi, ładnymi, lśniącymi włosami. Inne zaś mają problemy z łysieniem lub zdrowiem, w wyniku czego tracą swoje włosy. Są natomiast firmy trudniące się kupowaniem różnego rodzaju włosów, ale w dobrej kondycji, naturalnych i nie farbowanych i przekształcaniem ich na naturalne peruki. Skup włosów to […]

http://busby.pl/